Zľava 10% z ceny pre zákazníkov, ktorí pri objednávke našich služieb zadajú alebo povedia kód “internet”

Ako prečistiť upchatú kanalizáciu?

Upchaté potrubie môže spôsobiť viac ako len nepríjemný zápach alebo spomalenie odtekania vody. Ak vedie k narušeniu kanalizácie, môže vás prekvapiť prasklinami, presakovaním odpadov do pôdy a nákladnou výmenou potrubia. Ako zistíte či máte upchatý odpad? A ako vyzerá oprava kanalizácie? Zhrnuli sme pre vás tie najdôležitejšie poznatky a skúsenosti.

Inštalatér, opravár s náradím na opravu kanalizácie

Prejavy upchatej kanalizácie

1. Časté upchávanie odtokov

Pokiaľ riešite upchatý odtok v rôznych miestnostiach v dome takmer každý týždeň, pravdepodobne bude problém o niečo hlbšie a máte upchatú kanalizáciu. Najskôr si všimnete problémy vo vašej toalete, pretože je priamo napojená na hlavnú kanalizáciu.

2. Pomalé odtekanie vody

Upchaté umývadlo, drez alebo sprchový kút sa najskôr prejaví pomalým odtekaním vody.

3. Zapáchajúce odtoky

Ďalším varovným príznakom upchatého potrubia je zápach, ktorý sa z neho šíri. Typický je veľmi nepríjemný zápach z odtoku sprchy alebo vane po spláchnutí toalety. Určite ste už zažili aj nápadne páchnuci odtok v kuchynskom dreze, ktorý spôsobili zvyšky jedla a olejov.

4. Bublanie v kanalizácii

Bublanie v odtoku sa objaví po spláchnutí toalety alebo po vyliatí väčšieho objemu vody do odtoku, napríklad po kúpaní. Hlasné zvuky spôsobuje narážanie tlaku vody na rôzne nečistoty.

5. Toaleta nesplachuje

Po použití toalety sa vám nedarí spláchnuť jej obsah a hladina vody v mise môže byť vyššie ako zvyčajne.

6. Na vašom pozemku sa objavujú nevysvetliteľné mláky vody

Ak aj bez dažďa na vašom dvore vznikajú mláky, môže to byť dôsledok poškodenej kanalizácie.

Najčastejšie príčiny upchatej kanalizácie

Keď spoznáte príčiny upchávania potrubia a odtokov, môžete sa im v budúcnosti vyvarovať. Tak ako pri zdravotných problémoch, aj pri starostlivosti o domácnosť je dôležitá prevencia. Problémom sa môžu stať najmä:

Krtkovanie potrubia Bratislava Nové Mesto

1. Mastnota a oleje

Do odtokov často tečie studená voda a aj keď do nich nalejeme olej v tekutej forme, pôsobením chladu tuhne. Preto pri umývaní riadu nie je vhodné liať olej z vyprážania priamo do umývadla. Ale nie je to jediný druh mastnoty, ktorá obaľuje vnútro potrubia. Ide aj o čiastočky z nášho tela a vlasov alebo mastné nánosy z prania veľmi znečisteného oblečenia.

2. Zvyšky jedál

Je jedno, či ich pretlačíte cez otvor drezu v kuchyni, alebo ich splachujete do záchoda. Zvyšky jedla patria do kompostu (ak neobsahujú živočíšne produkty) alebo do zmesového odpadu. Odtoky môžete chrániť aj použitím sitka na zachytávanie tuhých čiastočiek.

3. Vlasy a chlpy

Malému množstvu vlasov a chĺpkov sa v odtoku nevyhneme. Určite si však nad umývadlom nestrihajte vlasy.

4. Dámske hygienické potreby

Drvivá väčšina žien to dobre vie, netreba však zabúdať, že do toalety nepatria ani maličké hygienické vložky, hoci sa dajú ľahko spláchnuť.

5. Vlhčené obrúsky, vlhčený toaletný papier a kuchynské utierky

Žiaden z týchto výrobkov nepatrí do toalety, aj keď je na to podľa svojho obalu určený. Ide o pevnejšie materiály, ktoré sa vo vode rozpúšťajú pomalšie ako toaletný papier.

6. Nedostatočný spád potrubia

Je dobré plánovať kanalizáciu tak, aby vhodnému splachovaniu odpadu pomáhala gravitácia.

7. Poškodenie kanalizačného potrubia

Ako sme spomenuli, prejaví sa ako mláka na dvore a najčastejšou príčinou poškodenia sú korene stromov, ktoré rastú v okolí. V tomto prípade je kanalizácia prerastená koreňmi.

8. Preplnená žumpa

Ak je vaša žumpa preplnená neprijíma ďalší odpad a ten prichádzajúci tlačí naspäť.

9. Akékoľvek predmety, ktoré do kanalizácie nepatria

Najmä ak máte doma malé deti, chvíľka nepozornosti môže skončiť ich pokusmi spláchnuť do toalety malé hračky alebo lyžičky natlačiť do odtoku v kuchyni. Zužujú prietok rúry, rovnako ako všetky ostatné nečistoty.

Monitoring kanalizácie

Problém s upchatou kanalizáciou vám môže pomôcť identifikovať monitoring kanalizácie. Prebieha pomocou sondy na trasovanie. Sonda odhalí, kde je potrubie poškodené alebo upchaté, čo vedie k cielenému využitiu čistiacej techniky.

Monitoring nemusí byť vykonávaný iba v prípade havarijného stavu. Môžete oňho požiadať napríklad pri sťahovaní sa do nového bývania. Odhalíte tak vopred hrozby, ktoré môžu neskôr spôsobiť väčšie problémy a dozviete sa, či je potrebné potrubie upraviť alebo vymeniť. Niektoré nedostatky sa prejavia až neskôr, ale ak ich zachytíte včas, ušetríte si nervy aj peniaze. Medzi takéto nedostatky patrí napríklad prepadnutie kanalizácie, spomínané prerastenie koreňmi stromov, praskliny, zúžený prietok a nevhodný spád.

Krtkovanie kanalizácie pomôže problém vyriešiť

Ak sa u vás objaví problém s upchatou kanalizáciou, nezúfajte. Môže sa to stať v ktorejkoľvek domácnosti, či už v malej dedinke na lazoch, alebo v byte. Preto špecializovaní inštalatéri z Bratislavy odporúčajú zveriť opravu kanalizácie odborníkom. Potrubie je potrebné dôkladne vyčistiť pomocou tzv. krtkovania. Čistenie vodnými tryskami, ktoré je nazývané aj vysokotlakové čistenie kanalizácie, prebieha pomocou čerpadla vo vozidle s nádržou. Čerpadlo poháňa elektromotor s ohybnou pružinou, ktorá má nastaviteľnú dĺžku. Môže mať až niekoľko desiatok metrov. Na jej konci sa nachádzajú hroty prispôsobené typu potrubia, ktoré je čistené. Tlak vody vychádzajúcej z trysky, ktorej sa hovorí aj krtko, doslova prevŕta nánosy špiny a mastnoty, ktoré sa v potrubí nachádzajú. Jej tlak je prispôsobený aj typu materiálu, z ktorého je vyrobené potrubie, aby pri čistení nevznikali nechcené trhliny alebo priesaky. Odborníci vedia správne vyhodnotiť aký uhol a aký počet otvorov na hadici je potrebný na uvoľnenie potrubia.

Zdroj fotky – www.freepik.com

Sme pripravení pomôcť Vám!