Zľava 10% z ceny pre zákazníkov, ktorí pri objednávke našich služieb zadajú alebo povedia kód “internet”

Upchaté potrubie v kuchyni alebo kúpeľni ? Tipy a rady ako udržať potrubie čisté

Upchaté potrubie patrí k  poruchám, ktorá môže nastať v každej domácnosti. Určite ste sa s upchatým potrubím stretli aj vy. Ide o veľmi nepríjemný avšak riešiteľný  problém. Existuje niekoľko “domácich” metód ako sa s upchatým potrubím vysporiadať – použitie sódy bikarbóny alebo šťavy z citróna s vriacou vodou a podobne. Ak domáce metódy ako vyčistiť upchaté potrubie nepomáhajú, prichádza na rad odborná pomoc – poruchová služba ktorá si s upchatým potrubím rýchlo poradí.

upchate potrubie v kuchyni alebo v kupelni
Tipy a rady ako na čisté potrubie

Upchaté potrubie – ako k tomu dôjde ?

“Prečo sa upcháva potrubie ?” túto otázku dostávame veľmi často od našich zákazníkov. Neodtekajúca voda signalizuje upchatý odtok v umývadle. Upchatý odtok v kuchyni alebo v kúpeľni môže naznačiť, že s vašim potrubím nie je niečo v poriadku. 

Upchaté potrubie v kuchyni

K najčastejším príčinám, prečo dochádza k upchatiu potrubia v kuchyni patria:

 • zvyšky jedál – pri každodennom umývaní riadov vyhadzujeme malé zvyšky jedál do drezu. Keďže potrubia ktoré vedú z kuchynského drezu nie sú prispôsobené na veľké predmety dochádza k postupnému zanášaniu potrubia a k následnému upchatiu. 
 • zostatkový olej z vyprážaniamastnota z oleja sa zachytáva na stenách potrubia, na ktoré sa chytajú drobné zvyšky z jedál a dôjde k úplnému upchatiu potrubia a následne zdvihnutiu vody v dreze pri umývaní riadov
upchate potrubie v kuchyni
Čo spôsobuje upchaté potrubie v kuchyni ?

Upchaté potrubie v kúpeľni

K najčastejším príčinám, prečo dôjde k upchatiu potrubia v kúpeľni patria:

 • vlasy – patria k najčastejšej príčine, prečo dochádza k upchatiu potrubia v kúpeľni. Dlhé pramene vlasov sa v potrubí kombinujú so sprchovými gélmi a následne upchávajú potrubie ktoré vedie z vane. 
 • dámske potreby – vyhadzovanie dámských potrieb do záchoda a nie do koša. Dámske potreby do záchoda nepatria, pretože spôsobujú veľmi vážne problémy ako je aj upchaté potrubie.
 • papierové utierky – ich textúra nie je prispôsobená na rozloženie sa, čím dochádza k upchatiu potrubia.
upchate potrubie v kupelni
Prečo vzniká upchaté potrubie v kúpeľni ?

Čistenie potrubia – ako bojovať s upchatým potrubím ?

V prvom rade sa treba poobezerať, čo nám ponúka naša domácnosť na svojpomocné čistenie potrubia bez volania odbornej pomoci. Prinášame vám niekoľko tipov, ako si poradiť s upchatým potrubím:

Domáce “ metódy“

Pri upchatom potrubí nie vždy musíme siahať po chemických prípravkoch. Dokážeme si poradiť aj s bežnými vecami, ktoré sa u nás v domácnosti nachádzajú:

 • drôtený vešiak – tento spôsob je ideálny najmä do kúpeľne.Vešiak vyrovnáme najviac ako sa len dá. Následne ohneme jeden koniec vešiaka a vytvoríme háčik. Zatlačíme vešiak do odtoku s ohnutým koncom, a začneme “loviť”. Po odstránení vlasov a iných nečistôt z odtoku, nalejeme do odtoku vriacu vodu.
 • sóda bikarbóna a ocotzmiešame ⅓ šálky octu a ⅓ šálky sódy bikarbóna. Kým zmes šumí, nalejeme ju do odtoku  a nepúšťame vodu do odtoku aspoň hodinu. Odporúča sa vykonať tento spôsob na noc a ráno postupne nalievať vriacu vodu do odtoku na odplavenie rozpustených zvyškov odpadu.
domace metody na cistenie potrubia
existuje niekoľko metód ako na čisté potrubie

Chemické prípravky

Ak domáce metódy na čistenie potrubia nepomáhajú, prichádzajú na rad chemické prípravky. V prípade chemických prostriedkov odporúčame siahať po kvalitných a overených chemických prostriedkoch aby ste sa vyhli poškodeniu, rozleptaniu potrubia. Prípravky, ktoré odporúčame na čistenie potrubia:

chemicke pripravky na cistenie potrubia
Chemické prípravky na čistenie potrubia

Tyčinky na čistenie odtokov

Tyčinky na čistenie odtokov sa používajú predovšetkým ako prevencia proti upchatiu potrubia a odtokov. Vkladá sa do odpadu, kde vydrži asi mesiac. Eliminuje zápach z odtoku, baktérie v tyčinke rozpúšťajú odpad.

Kanalizačná pružina

Vloží sa do odtoku a krúživými pohybmi ju dostávame hlbšie do potrubia a  zabezpečí čistenie vodovodného potrubia alebo čistenie odpadového potrubia.

Prístroje na čistenie

Na čistenie potrubia môžeme využiť prístroje na čistenie ktoré trh ponúka bez volania odbornej pomoci. Avšak tieto prístroje bývajú často veľmi predražené.

cistenie potrubia
prístroje na čistenie môžu byť predražené

8 zásad ako sa vyvarovať upchatému potrubiu ? – radí náš šéf a odborník Miroslav Marek

Upchaté potrubie prináša so sebou množstvo starostí, ktoré zaberú veľmi veľa voľného času. Náš šéf a odborník na krtkovanie radí, ako sa vyvarovať upchatému potrubiu a udržiavať potrubie čisté:

 1. Čistenie odtokov v kúpeľni a kuchyni manuálne 1-krát týždenne 
 2. Vyplachovanie odtokov s vriacou vodou z kanvice každý týždeň
 3. Dôkladné čistenie odtokov pružinou alebo chemickými prípravkami raz mesačne 
 4. Použitie biologických prípravkov na čistenie odtokov raz za mesiac
 5. Používanie sitka v odtokoch – predídenie upchatiu odpadového potrubia a vodovodného potrubia
 6. Zvyšky jedál a sóc z kávy vyhadzovať do koša alebo kompostu
 7. Nevyhadzujte papierové utierky do záchoda 
 8. V žiadnom prípade nevylievať olej z varenia do odtokov – nalejte ho do uzatvárateľnej nádoby a recyklujte ho
tipy a rady na ciste potrubie
Tipy a rady ako udržať čisté potrubie

 Ak už nič nepomáha, obráťte sa na profesionálov 

Vyskúšali ste všetky vyššie uvedené metódy, ale stále máte  upchatý odtok alebo upchaté potrubie ? neodteká vaňa v kúpeľni, neodteká záchod  alebo vás trápi upchaté umývadlo či drez ? Obráťte sa na odborníkov! V Bratislave a okolí pôsobí veľké množstvo kvalitných inštalatérskych firiem ktoré ponúkajú inštalatérske práce v rôznych odboroch.

Naša inštalatérska firma pôsobí v Bratislave a okolí viac ako 20 rokov a patríme k TOP inštalatérskym firmám v Bratislave. Hravo si poradíme takmer s každým problémom u vás v domácnosti. Neváhajte a obráťte sa na nás, sme k dispozícií 24/7 v Bratislave a okolí. 

Krtkovanie Bratislava
Krtkovanie Bratislava NONSTOP

Sme pripravení pomôcť Vám!