Upchaté potrubie patrí k poruchám, ktorá môže nastať v každej domácnosti. Určite ste sa s upchatým potrubím stretli aj vy. Ide o veľmi nepríjemný avšak riešiteľný problém. Existuje niekoľko “domácich” metód ako sa s upchatým potrubím vysporiadať – použitie sódy bikarbóny alebo šťavy z citróna s vriacou vodou a podobne. Ak domáce metódy ako vyčistiť upchaté potrubie nepomáhajú, prichádza na rad odborná pomoc – poruchová služba ktorá si s upchatým potrubím rýchlo poradí.
Upchaté potrubie – ako k tomu dôjde ?
“Prečo sa upcháva potrubie ?” túto otázku dostávame veľmi často od našich zákazníkov. Neodtekajúca voda signalizuje upchatý odtok v umývadle. Upchatý odtok v kuchyni alebo v kúpeľni môže naznačiť, že s vašim potrubím nie je niečo v poriadku.
Upchaté potrubie v kuchyni
K najčastejším príčinám, prečo dochádza k upchatiu potrubia v kuchyni patria:
- zvyšky jedál – pri každodennom umývaní riadov vyhadzujeme malé zvyšky jedál do drezu. Keďže potrubia ktoré vedú z kuchynského drezu nie sú prispôsobené na veľké predmety dochádza k postupnému zanášaniu potrubia a k následnému upchatiu.
- zostatkový olej z vyprážania – mastnota z oleja sa zachytáva na stenách potrubia, na ktoré sa chytajú drobné zvyšky z jedál a dôjde k úplnému upchatiu potrubia a následne zdvihnutiu vody v dreze pri umývaní riadov
Upchaté potrubie v kúpeľni
K najčastejším príčinám, prečo dôjde k upchatiu potrubia v kúpeľni patria:
- vlasy – patria k najčastejšej príčine, prečo dochádza k upchatiu potrubia v kúpeľni. Dlhé pramene vlasov sa v potrubí kombinujú so sprchovými gélmi a následne upchávajú potrubie ktoré vedie z vane.
- dámske potreby – vyhadzovanie dámských potrieb do záchoda a nie do koša. Dámske potreby do záchoda nepatria, pretože spôsobujú veľmi vážne problémy ako je aj upchaté potrubie.
- papierové utierky – ich textúra nie je prispôsobená na rozloženie sa, čím dochádza k upchatiu potrubia.
Čistenie potrubia – ako bojovať s upchatým potrubím ?
V prvom rade sa treba poobezerať, čo nám ponúka naša domácnosť na svojpomocné čistenie potrubia bez volania odbornej pomoci. Prinášame vám niekoľko tipov, ako si poradiť s upchatým potrubím:
Domáce “ metódy“
Pri upchatom potrubí nie vždy musíme siahať po chemických prípravkoch. Dokážeme si poradiť aj s bežnými vecami, ktoré sa u nás v domácnosti nachádzajú:
- drôtený vešiak – tento spôsob je ideálny najmä do kúpeľne.Vešiak vyrovnáme najviac ako sa len dá. Následne ohneme jeden koniec vešiaka a vytvoríme háčik. Zatlačíme vešiak do odtoku s ohnutým koncom, a začneme “loviť”. Po odstránení vlasov a iných nečistôt z odtoku, nalejeme do odtoku vriacu vodu.
- sóda bikarbóna a ocot – zmiešame ⅓ šálky octu a ⅓ šálky sódy bikarbóna. Kým zmes šumí, nalejeme ju do odtoku a nepúšťame vodu do odtoku aspoň hodinu. Odporúča sa vykonať tento spôsob na noc a ráno postupne nalievať vriacu vodu do odtoku na odplavenie rozpustených zvyškov odpadu.
Chemické prípravky
Ak domáce metódy na čistenie potrubia nepomáhajú, prichádzajú na rad chemické prípravky. V prípade chemických prostriedkov odporúčame siahať po kvalitných a overených chemických prostriedkoch aby ste sa vyhli poškodeniu, rozleptaniu potrubia. Prípravky, ktoré odporúčame na čistenie potrubia:
- Bio Golem P – prírodný biologický prípravok na čistenie odpadového potrubia
- Sifo čistič odpadov
- Labar Hydroxid sodný
Tyčinky na čistenie odtokov
Tyčinky na čistenie odtokov sa používajú predovšetkým ako prevencia proti upchatiu potrubia a odtokov. Vkladá sa do odpadu, kde vydrži asi mesiac. Eliminuje zápach z odtoku, baktérie v tyčinke rozpúšťajú odpad.
Kanalizačná pružina
Vloží sa do odtoku a krúživými pohybmi ju dostávame hlbšie do potrubia a zabezpečí čistenie vodovodného potrubia alebo čistenie odpadového potrubia.
Prístroje na čistenie
Na čistenie potrubia môžeme využiť prístroje na čistenie ktoré trh ponúka bez volania odbornej pomoci. Avšak tieto prístroje bývajú často veľmi predražené.
8 zásad ako sa vyvarovať upchatému potrubiu ? – radí náš šéf a odborník Miroslav Marek
Upchaté potrubie prináša so sebou množstvo starostí, ktoré zaberú veľmi veľa voľného času. Náš šéf a odborník na krtkovanie radí, ako sa vyvarovať upchatému potrubiu a udržiavať potrubie čisté:
- Čistenie odtokov v kúpeľni a kuchyni manuálne 1-krát týždenne
- Vyplachovanie odtokov s vriacou vodou z kanvice každý týždeň
- Dôkladné čistenie odtokov pružinou alebo chemickými prípravkami raz mesačne
- Použitie biologických prípravkov na čistenie odtokov raz za mesiac
- Používanie sitka v odtokoch – predídenie upchatiu odpadového potrubia a vodovodného potrubia
- Zvyšky jedál a sóc z kávy vyhadzovať do koša alebo kompostu
- Nevyhadzujte papierové utierky do záchoda
- V žiadnom prípade nevylievať olej z varenia do odtokov – nalejte ho do uzatvárateľnej nádoby a recyklujte ho
Ak už nič nepomáha, obráťte sa na profesionálov
Vyskúšali ste všetky vyššie uvedené metódy, ale stále máte upchatý odtok alebo upchaté potrubie ? neodteká vaňa v kúpeľni, neodteká záchod alebo vás trápi upchaté umývadlo či drez ? Obráťte sa na odborníkov! V Bratislave a okolí pôsobí veľké množstvo kvalitných inštalatérskych firiem ktoré ponúkajú inštalatérske práce v rôznych odboroch.
Naša inštalatérska firma pôsobí v Bratislave a okolí viac ako 20 rokov a patríme k TOP inštalatérskym firmám v Bratislave. Hravo si poradíme takmer s každým problémom u vás v domácnosti. Neváhajte a obráťte sa na nás, sme k dispozícií 24/7 v Bratislave a okolí.