Zľava 10% z ceny pre zákazníkov, ktorí pri objednávke našich služieb zadajú alebo povedia kód “internet”

Najčastejšie príznaky blížiacej sa poruchy na kanalizácii

Problémy s kanalizáciou nepredstavujú iba finančný a stavebný problém v domácnosti, ale aj zdravotné riziko. Ak voda neodteká správne, hromadia sa v nej nečistoty a baktérie, ktoré môžu eskalovať do vážnejších problémov.

Prečo je potrebná pravidelná údržba kanalizácie?

Vďaka pravidelnej údržbe kanalizácie dokážeme predchádzať jej problémom. Ak ju čistíme a monitorujeme jej priechodnosť, ide v skutočnosti o prevenciu havarijných stavov, ako je napríklad prasknutie potrubia. To okrem presakovania vody môže aj vážne narušiť statiku domu. Zároveň predchádzame výmene poškodeného potrubia, ktoré je finančne náročné, nepohodlné a mnohokrát nás donúti na pár dní až týždňov sa odsťahovať z vlastného domu. Napokon takto predchádzame aj zdravotným problémom, ktoré sa môžu vyskytnúť kvôli množeniu mikroorganizmov v upchatom potrubí

Čo môže byť príčinou upchatej kanalizácie?

Ak máte tzv. tvrdú vodu, v kanalizácii sa môže ukladať množstvo vodného kameňa, ktorý napokon vytvorí upchatie. Ďalšou nepríjemnosťou vo vlhkom prostredí je hrdza. V kanalizácii sa môže nachádzať aj predmet, ktorý do nej nepatrí, ako sú rôzne hygienické pomôcky, ale aj hračky, ktoré deti spláchnu v záchode, príbory, zvyšky jedál, oleje alebo vlasy, chĺpky a nerozpustené kozmetické prípravky.

Poškodiť kanalizáciu vie aj príroda

Keďže kanalizácia je uložená pod zemou, pôsobia na ňu rôzne prírodné vplyvy. Či už ide o prirodzený pohyb pôdy, kamenisté zloženie, alebo vlhkosť, ktorá môže vytvárať na povrchu potrubí hrdzu a tak aj diery na kove, problémy si môžete všimnúť nielen v odtokoch vo vnútri, ale aj ako mláky na dvore. Častým problémom bývajú tiež korene stromov prerastajúce cez kanalizáciu alebo vplyv drobných hlodavcov.

Aké sú príznaky poškodenej alebo upchávajúcej sa kanalizácie?

Nižšie sú uvedené varovné signály, ktoré môžu znamenať, že vaša kanalizácia potrebuje dôkladné čistenie alebo rovno opravu.

Neodtekajúci odtok

Keď vám v odtokoch začne pomaly odtekať voda a neskôr prestane odtekať úplne, môže to viesť k vážnym problémom. Zvyčajne to signalizuje prasknutie, upchatie potrubia, upchatie kanálov alebo dokonca upchatie septiku, čo vedie k neschopnosti dostatočne rýchlo filtrovať odtekajúcu vodu. Keď je v potrubí prekážka, voda sa môže dokonca vracať späť cez odtoky do umývadiel, vane, sprchy, WC alebo práčky.

Aké sú príznaky poškodenej alebo upchávajúcej sa kanalizácie?

Časté upchávanie odtokov

Upchávanie odtokov úzko súvisí s neodtekaním vody. Ak máte vždy poruke gumený zvon, ktorým pomocou podtlaku uvoľňujete prekážky v potrubí, pravdepodobne máte väčší problém, ako iba pár nečistôt zachytených v kanalizácii a budete potrebovať krtkovanie potrubia. 

Zápach z odtoku

Nikto netúži po zapáchajúcom odtoku. Keď sa z odtokov vo vašej domácnosti šíri nepríjemný pach, vaša kanalizácia potrebuje opravu. Znamená to, že odpadová voda nie je vhodne odvádzaná a správne filtrovaná. Kvôli tomu sa v dome šíria plyny pripomínajúce hnilobu a rozkladajúce sa organické zvyšky.

Problém so splachovaním toalety

Prejavuje sa ako vracanie sa nečistej vody alebo vyššia hladina vody v záchodovej mise, ako by tam mala prirodzene byť.

Monitoring kanalizácie na zistenie príčiny upchatej kanalizácie 

Monitoring kanalizácie je vykonávaný pomocou kamery, ktorá je zavedená do potrubia a poskytuje videozáznam. Podľa neho presne vieme určiť, kde došlo k upchatiu a prípadne aj poškodeniu potrubia a úniku vody. Monitoring vykonávajú profesionáli a je odporúčaný najmä pri kúpe staršieho domu, ale aj pri akýchkoľvek vyššie spomenutých príznakov upchatia odtokov a kanalizácie. Preventívne by mal byť vykonaný raz za dva roky.

Krtkovanie kanalizácie

V prípade, že bolo u vás doma potvrdené upchatie kanalizácie, jednou z najúčinnejších metód odstránenia blokády je krtkovanie. Na rozdiel od chemických prípravkov je krtkovanie bezpečnejšie pre naše zdravie. Do potrubia je zasunutá špirála alebo hadica s vodnou tryskou, tzv. krtkom. Následne sa nečistoty odstraňujú vďaka rotácii alebo pomocou silného tlaku vody.

Ak máte podozrenie, že Vaše potrubie môže byť poškodené, obráťte sa na profesionálov

Krtkovaním kanalizácií sa zaoberáme už viac ako 20 rokov. Pôsobíme v Bratislave a okolí.

Vďaka našej poruchovej službe nás môžete kontaktovať kedykoľvek 24/7. Sme Vám kedykoľvek k dispozícii. 

Sme pripravení pomôcť Vám!